Egyre többen ismerik fel, hogy a darázsirtó szakember jelenléte nélkülözhetetlen a veszélyes rovarok kiirtása és a fészek eltávolítása közben. Ennek ellenére gyakran előfordul hogy darázsirtás közben megcsíp valamelyik egyed bennünket. Mi a teendő csípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni?
A darázscsípés már a csípés pillanatában is fájdalmas. Ráadásul a méhekkel ellentétben a darazsak képesek fullánkjuk visszahúzására, így akár többször is megcsíphetnek minket. A tünetek szinte azonnal jelentkeznek, a csípés helyén bőrpír, fájdalmas duzzanat keletkezik. A meleg tapintatú vörös duzzanat több napig is fennmaradhat és akár 10 cm átmérőjűre is növekedhet. Amennyiben lehetséges polcoljuk fel az érintett testrészünket, alkalmazzunk hideg vizes borogatást és antihisztamin tartalmú gyulladáscsökkentő krémet. Előfordul, hogy a darázs fullánkja testünkben marad, ami hosszabb gyulladást eredményez, ezért mindenképpen próbáljuk meg eltávolítani azt. Ha más tünetet nem tapasztalunk, csak helyi duzzanatot, akkor elég abban az esetben orvoshoz fordulni ha a gyulladás nem csökken néhány nap alatt.
Ritkább esetben allergiás sokkhatást is kiválthat a csípés. Ha ismert az allergia, akkor minél hamarabb adrenalin injekciókra (például Epipen) van szükség, aminek kialakítása lehetővé teszi az önbeadást vagy előzetes képzés nélküli kezelést is. Az injekció beadása után abban az esetben is azonnal orvoshoz kell menni, ha a tünetek csökkennek. Ha nem ismert az allergia és bármilyen nem helyi, tehát nem pusztán a csípés helyén jelentkező bőrtünetet észlelünk, akkor késlekedés nélkül orvoshoz kell menni. Anafilaxia alakulhat ki, ami halálos is lehet, így a mentő hívása sem túlzás, sőt néha életmentő.
Darázscsípés okozta allergiára következtethetünk, ha a csípés után az egész szervezetet érintő tünetek jelentkeznek. Ilyen lehet a kiterjedt, nem csak a csípés helyén jelentkező bőrpír, a szédülés, a nehéz légzés, a fejfájás, a hányás, a hasmenés, a vérnyomás ingadozása, adott esetben az eszméletvesztés. Fontos, hogy ezen tünetek egyénenként eltérő gyorsasággal jelentkeznek és eltérő súlyosságúak. Elképzelhető, hogy a csípés után közvetlenül nem érez problémát az egyén, csak tíz, húsz vagy akár harminc perc elteltével. Ha tapasztalunk ilyen tüneteket, de azok nagyon gyengék, jelentéktelennek hatnak, akkor is forduljunk orvoshoz, hiszen könnyen lehet, hogy nem diagnosztizált allergiánk van, ami később súlyosbodhat.